ŞİRKET KURMA MALİYETİ - İŞYERİ AÇMA MASRAFLARI

Etiket; şirket kurma maliyeti, şirket kurma maliyeti 2021, şirket açma maliyeti, 2021 şirket açma maliyeti, şirket kuruluş masrafları, şirket açılış masrafları, şirket kurma masrafları, şirket kuruluş giderleri, şirket açılış giderleri, şirket kurma giderleri, şirket kuruluş ücreti, şirket açılış ücreti, şirket kurma ücretleri, işyeri açılış maliyeti, işyeri açılış masrafları, işyeri açılış ücreti, işyeri kuruluş maliyeti, işyeri açılış maliyeti, işyeri açılış ücreti

     Gelelim şirketin kuruluş sürecindeki , resmi dairelere kayıt için karşılanması gerekli olan, şirket kurma maliyeti ve işyeri açılış sürecinde ödeyeceğiniz ücretlere. 

 

 

ŞİRKET TÜRÜNÜN ÖNEMİ

 

      Şirket açma maliyeti ve kuruluş sürecinde karşılaşılan giderleri, üç aşağı beş yukarı hesaplamak için, öncelikle şirketinizin türüne karar vermelisiniz.  En çok tercih edilen şirket türleri, şahıs şirketi/işletmesi, limited şirket ve anonim şirkettir.

 

 

 

ŞAHIS ŞİRKETİ / İŞLETMESİ AÇILIŞ MALİYETİ  ; 

    

       Şahıs şirketi / şahıs işletmesi , kabaca küçük ölçekli işletmeler (esnaf işletmeri )  için uygun olmaktadır. Yıllık net karı 30.000 TL'nin altında olan küçük ölçekli işletmeler için tavsiye edilir. Zira , yıl içindeki toplam karınız 30.000 TL 'nin üzerinde olursa, artan vergi oranı sebebiyle şahıs işletmesi avantajını kaybedecektir.

 

       2021 Yılında, ortalama bir şahıs şirketi kuruluş maliyeti 550 - 600 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özelliklerine göre bir miktar yükselebilir.  Şahıs işletmesi hakkında detaylı bilgi ve maliyet çalışması için , BAKINIZ ....

 

 

 

LİMİTED ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Limited şirketler Türkiye 'de en çok tercih edilen şirket türüdür. Çokca tercih edilmesinin başlıca nedeni, ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında sağladığı itibar ve prestijli olmasıdır.  Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir limited şirket kurma maliyeti 2.200 - 2.300 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

     Limited şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

 

 

 

ANONİM ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Anonim şirketler de Türkiye 'de çokca tercih edilen şirket türlerinden biridir.  Kabaca büyük ölçekli şirketler için uygundur. Limited şirket gibi , ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında  itibarlı ve prestijli olan Anonim şirketlerin, Limited şirketlerden farkı ; Limited şirketlerde en fazla 50 olan alınabilirken,  Anonim şirketlerde , ortak sayısı için herhangi bir limit bulunmaktadır. Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir anonim şirket kurma maliyeti 2.600 - 2.700 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

Anonim şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

ANONİM ŞİRKET KURULUŞU               ANONİM ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

 

 

 

ŞİRKET SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ

 

          Yukarda saydığımız giderler, kurulacak şirketin yasalar karşısındaki türüne göre , kuruluş aşamasında ödenmesi gereken, minimum resmi kuruluş giderleridir.  Bununla birlikte, şirketinizin bulunduğu sektör, faaliyet alanı, işinizin özellikleri bakımından , işinize özel bir takım gider kalemleri oluşacaktır. 

 

 

İŞYERİ KİRASI - Şirket Kuruluş Masrafları

 

       Eğer işiniz için fiziki bir işyeri kiralayacakcasınız, kira gideri şiretiniz için önemli bir maaliyet kalemi olabilir. Özellikle, cafe , lokanta, internet cafe, eğlence salonu, hotel gibi işlemlerde, en büyük gider kalemi iş yeri kirasıdır. Bu gider kalemi tamamen tercih ve beklentilerinize göre değişecektir. 

 

      İşyeri kiralamalarındaki , dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi, kiralamanın bir şirketten mi veya bir gerçek kişi şahıstanmı yapılacağıdır. Şöyle ki; şirketlerden yapılan kiralama için, kira faturası alınmakta ve sadece fatura bedeli kira olarak ödenmektedir.  Ancak gerçek kişi şahıslardan kiralama yapıldığında, kira gideri için fatura alınamadığından, işyeri kira stopaj vergisi doğmaktadır.  Net kira ödemesinin %25 'i  (Brüt kiranın %20 'si) kadar her ay stopaj vergisi oluşacaktır.  Örneğin; Gerçek kişisen kiraladığınız işyerine 3.000,00 TL net kira ödüyorsanız, aylık 750 TL (3.000 x %25) stopaj verginiz olacaktır. 

 

         Diğer yandan, ticari faaliyetleriniz için fiziki bir işyerine ihtiyacınız yok ise , şirketinizi kurmak için , uygun maliyetlerle sanal ofis adresi kiralayabilirsiniz. Sanal Ofis kullanımında, alacağınız hizmet faturasını şirket gideri olarak gösterebilir, ayrıca stopaj vergisi ödemezsiniz.  SANAL OFİS HAKKINDA BAKINIZ ....

 

 

İŞÇİ ÜCRETLERİ - Şirket Açma Maliyeti 

 

        Eğer işiniz için işçi çalıştırmanız gerekecekse , personel - işçi maliyetleri önemli bir maliyet kalemi olacaktır.  Personel alımında , dikkat edilmesi gereken önemli husulardan biri oluşacak maliyetlerdir.  İşçi maliyetleri , sigorta primi ve işçi gelir vergisi ödemeleridir. Kabacak,  yaklaşık olarak işçiye ödenen net ücretin %42 - 46 civarında, sigorta ve vergi ödemeleri oluşmaktaır.  Örneğin; Net 3.000 TL ücret alan işçinin ek maliyeti yaklaşık olarak 1.300-1.400 TL olacaktır. 

 

 

AYLIK MUHASEBE & BORDRO SERVİS ÜCRETLERİ - Şirket Kurma Maliyeti

 

      Şirket kurduğunuzda işinizin özelliklerine göre aylık muhasebe ücreti ve işçileriniz var ise, aylık bordro servis ücretleri olacaktır. Muhasebe ve bordro servis hizmetlerinde önemli olan, doğru adresten kaliteli hizmet almaktır. Doğru bir ekip, işinizin tüm yasal gerekliliklerini yerine getirmekle birlikte,  dinamik vergi ve iş gücü kanunları karşısında işinizi koruyacaktır. BORDRO DIŞ KAYNAK SERVİSİ BAKINIZ ....

Şirket kurma maliyetleri ve açılış giderleri hakkında bizimle iletişime geçebilir, işiniz için ücretsiz bir maliyet tablosu alabilirsiniz. 

    Bir ticari şirket kurmak ve ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen girişimcilerin en çok merak ettikleri sorular ; "şirket kurma maliyeti ne kadar ?" , "işyeri açma giderleri nelerdir ?" , " Şirket kuruluş masrafları ne kadar ? ", "şirket açma maliyeti nedir ? " , "şirket kurmak için ödemem gereken toplam maliyet nedir ? ", " şiret kuruluşunda hangi ücretler ödenir ? "  ve benzeri sorular olmaktadır.  

 

     Bu sorulara karşısında, yaklaşık bir fikir oluşması için, şirket kuruluş sürecinde, resmi dairelere (Ticaret Odası, Vergi Dairesi, SGK vs.) kayıt için gerekli minimum gider kalemleri  hakkında bilgi vereceğiz. Bununla birlikle, şirketinizin diğer ticari maliyetleri, sizin beklentileriniz, işinizin hacmi, işçi sayısı, faaliyet sayısı ve bulunduğunuz sektör karşısında değişenlik gösterecektir. 

17.01.2021 - Güncel