ECZANE AÇILIŞ İŞLEMLERİ - ŞİRKET SEÇİMİ VE GEREKLİ İZİNLERİ

işinize özel ÜCRETSİZ bir maliyet tablosu almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz. hızlı bir şekilde şirketinizi anahtar teslim kuruyoruz.

Etiket; eczane açmak, eczane nasıl açılır, eczane için hangi şirket uygun, eczane açılış giderleri, eczane açılış masrafları nelerdir, 2021 eczane açlışı maliyeti, 2021 eczane açılışı için gerekli izinler, eczane açılışı, eczane nasıl açılır, eczane açılış maliyetleri, eczane işyeri kuruluşu , eczane şahıs şirketi, eczane limited şirket, eczane firması nasıl açılır, eczane şirketi nasıl kurulur, eczane şirketi kuruluş maliyeti 2021, eczane açmak için gerekli belgeler, eczane açmak için gerekli şartlar nelerdir , anahtar teslim eczane açma hizmeti

ECZANE AÇILIŞ İŞLEMLERİ NELERDİR ? 

17.01.2021 Güncel

      Eczane nasıl açılır ? Eczane kuruluş işlemleri nelerdir,Eczane nasıl kurulur, Eczane açılış maliyetleri nelerdir, Eczane kuruluş giderleri nelerdir, Eczane kurmanın maliyeti nedir , Eczane açarken toplam giderler nedir ? Eczane için gerekli izinler, Eczane açmak için gerekli belgeler, Eczane şirket kuruluş ücreti nedir , Eczane nasıl kurulur , Eczane açılış maliyeti nedir, Eczane açılışı toplam maliyeti ne kadar ? 

     

      Eczanecilik , ilaç alım satım faaliyetler için, şahıs şirketi kurulabileceği gibi, işin özellikleri ve büyüklüğüne göre, sermaye şirketleride tercih edilebilir.  Şirketin bireysel veya sermaye şirketi olmasının, kanunlar açısından önemi yoktur.  Fakat, sermaye şirketleri , her zaman daha prestijli ve sağlayadığı ticari itibar daha fazladır.

        Yeni kurulan Eczane 'nin, resmi olarak kayıt edilmesi ve gerekli izinlerin alınma süresi, tercih edilecek şirket türüne göre (bireysel veya sermaye şirketi ) bir kaç gün farklılık gösterecektir. Şahıs şirketleri olarak Eczane dükkanı kurulduğunda, gerekli evrakların hazırlanması durumunda, aynı gün vergi levhası alınabilirken , limited veya anonim şirketlerde bu süre, ortalama 4 ila 6 iş günü olacaktır. 

 

        Eczanelerin kuruluş işlemlerinde, vergi levhası alındıktan sonra belediyeden alınacak "işyeri açma ve çalışma ruhsatı " için de , gerekli belgelerin temin edilmesine müteakip , bir kaç gün gün sürecektir. 

 

      Şirket türlerine göre , detaylı kuruluş aşamaları ve kuruluş giderleri ile ilgili ayrıntılar için, aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

 

 1 - Bireysel Şirketler

 

 

2- Sermaye Şirketleri

 

 

 

ECZANE AÇMAK VE ÇALIŞTIRMAK İÇİN ALINACAK İZİNLER NELERDİR ?

ECZANE AÇABİLMENİN ŞARTLARI ?

 

        Eczanelerin açılması için, diğer iş kollarından farklı olarak bir takım özel şartların sağlanması gerekmektedir.

 

         İlk önemli husus, eczane açabilmek için, kurucu ortaklardan en az birinin, üniversitelerin eczacılık fakültelerinden mezun olması zorunludur. Tek kişi olarak eczane açacaksanız, eczacılık fakültesinden mezun olmalısınız. Birden fazla ortakla kuruluş yapılacak ise, ortaklardan birinin bu şartı sağlaması yeterli olacaktır. Ayrıca, ilgili kanunlar kapsamında, eczacılık için istenen staj süresini de doldurmuş olmanız gerekmektedir. 

 

      Bu şart sağlandıktan sonra,  resmi kuruluş işlemlerinde, vergi dairesi, ticaret odası, sosyal güvenlik kurumu (SGK) kayıtları, otomatik yapılmaktadır.

 

     Resmi Kuruluş işlemlerinin tamamlanmasından ve vergi levhası alındıktan sonra, Eczane nin bağlı bulunduğu belediyeden işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmalıdır. İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı için gerekli belgeleri, bağlı bulunduğunuz belediyeden öğrenebilirsiniz. 

 

 

ECZANE AÇABİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR ?

ECZANE AÇARKEN ALINACAK EVRAKLAR

 

1 - Türkiye Sağlık bakanlığı veya il sağlık müdürlüğünden onaylı eczacılık diploması ve fotokopisi

2- Adli sicil - sabıka kaydı

3- Yardımcı eczacı görevinde çalışacakların sosyal güvenlik kurumundan en az bir yıl eczacılık yapmıştır ibaresi olan belge

4- Staj olarak görev yaptıkları hizmet puanlarının gösterileceği belge (Türk Eczacılar Birliğinden veya Sosyal Güvenlik Kurumdan)

5- Eczacılık faaliyetleri yapmanıza mani olmadığını gösterir sağlık raporu

 

      Bu belgeleri aldıktan sonraki süreç ise yerleştirme ve eczane açma puanına sahipseniz ilgili kurumlardan alınan “eczane açmaya hak kazandınız” yazısı olan evrağı almaktır. Bu evraklar genelde internet üzerinden alınabilmektedir. Bu belgeyi temin ettikten sonra, en önemli aşama geçilmiş sayılabilir. 

    

     Bundan sonra ise aşağıdaki belgeleri de tamamladıktan sonra , eczanenizin resmi kuruluşu işlemlerini başlatabilirsiniz. 

1) Eczacılar Odasına üye olduğunuza dair belge

2 ) Eczane açılacak olan işyeri - binanın projesini il sağlık müdürlüğünün veya Bölge Eczacı Odasının onaylaması

3) Eczane açılacak olan işyeri - binanın ruhsat ve bina kullanım iznini gösterir belge.

 

        Bu süreçleri de tamamladıktan sonra, eczaneneniz için , ekipman, araç ve gereçlerin alınması sürecine geçebilirsiniz.

 

 

 

ECZANE AÇILIŞ MALİYETİ NEDİR ?

BİR ECZANENİN KURULUŞ GİDERLERİ NELERDİR ? 

 

     Eczane açarkan, işinize özel sermaye , işyenizin büyüklüğü, bulunduğu adres, işçi sayısı, stokların tedarik şekli gibi kriterlere göre değişiklik gösterecektir.

 

      Eczane nin, resmi kuruluş sürecinde karşılaşılan giderleri, üç aşağı beş yukarı hesaplamak için, öncelikle şirketinizin yasal türüne karar vermelisiniz.  En çok tercih edilen şirket türleri, şahıs şirketi/işletmesi, limited şirket ve anonim şirkettir.

 

 

 

ECZANE ŞAHIS ŞİRKETİ /  ECZANE DÜKKANI AÇILIŞ MALİYETİ  ; 

    

      Eczane açarken tercih edilecek şahıs şirketi / işletmesi, kabaca küçük ölçekli eczaneler için uygun olmaktadır. Yıllık net karı 30.000 TL'nin altında olan küçük ölçekli firmalar için tavsiye edilir. Zira , yıl içindeki toplam karınız 30.000 TL 'nin üzerinde olursa, artan vergi oranı sebebiyle şahıs işletmesi avantajını kaybedecektir.

 

       2021 Yılında, ortalama bir Eczane Şahıs şirketi kuruluş maliyeti 550 - 600 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özelliklerine göre bir miktar yükselebilir.  Şahıs işletmesi hakkında detaylı bilgi ve maliyet çalışması için , BAKINIZ ....

 

 

 

ECZANE LİMİTED ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / ECZANE LTD. AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Eczane açılışlarında Limited şirketler Türkiye 'de en çok tercih edilen şirket türüdür. Çokca tercih edilmesinin başlıca nedeni, ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında sağladığı itibar ve prestijli olmasıdır.  Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir Eczane Limited Şireti kurma maliyeti 2.200 - 2.300 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

     Limited şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

LİMİTED ŞİRKET KURULUŞU               2021 LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

 

 

 

ECZANE ANONİM ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / ECZANE AŞ. AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Eczane Şirketi kuruluşunda Anonim şirketler de Türkiye 'de çokca tercih edilen şirket türlerinden biridir.  Kabaca büyük ölçekli Eczane Şirketleri için uygundur. Limited şirket gibi , ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında  itibarlı ve prestijli olan Anonim şirketlerin, Limited şirketlerden farkı ; Limited şirketlerde en fazla 50 olan alınabilirken,  Anonim şirketlerde , ortak sayısı için herhangi bir limit bulunmaktadır. Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir Eczane Anonim şirketi kurma maliyeti 2.600 - 2.700 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

Anonim şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

ANONİM ŞİRKET KURULUŞU               2021 ANONİM ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

 

 

ECZANE AÇTIKTAN SONRAKİ AYLIK MASRAFLAR , 

ECZANELERİN AYLIK GİDERLERİ NELERDİR ?

 

        Eczane Şirketi nin kurulması ve gerekli izinlerin alınmasından sonra, ticari faaliyetlere başlayabilir.

 

        Eczane Şirketi  ticari faaliyetleri devam ettiği sürece, standart olarak aylık giderleri aşağıdaki gibidir. Bu giderler,  Eczane Şirketi nin büyüklüğü , işletmenin kar-zarar durumu, işyeri kirası, işçi sayısı işletmenin büyüklüğü ve benzeri özelliklerine göre farklılık göstermektedir;

 

   1 - Her ay Katma Değer Vergisi - KDV ;  Satışlarınızdan tahsil edilen kdv 'den , giderleriniz ve mal alımlarınız için ödediğiniz kdv nin düşülmesinden sonra ki kalan Tutar.

 

   2- Her ay çalışanınız var ise sigorta primi ve işçinin gelir vergisi ; Sigorta primi ve işçi gelir vergisi , işçi ücretlerine göre hesaplanmaktadır. Üç aşağı beş yukarı olarak, işçiye ödenen net ücretin %47 ila %49 'u gibi dikkate alabilirsiniz. Örneğin 2.324 TL net asgari ücretle çalışan bir işçi için, ödenecek aylık sigorta primi ve işçinin gelir vergisi 1.133 TL (%48,75) 'dir. 

 

        Not; Sigorta primlerininizi her ay düzenli öderseniz, SGK 5 puanlık indirim vermektedir. Asgari ücret için yaklaşık 100 TL olan indirim, hesaplamaya dahil edilmemiştir. 

 

   3- Her ay BAĞKUR sigorta priminiz ; Şirket kuruluşunda , BAĞKUR sigortalılığı otomatik başlamaktadır. Ancak Şirket sahibinin / temsilcinin başka bir işte devam eden sigortası var ise, Bağkura kayıt olmak ve prim ödemek zorunda değildir.  Aylık bağkur primi, 2020 yılı için , ödemelerinizi her ay düzenli yaparsanız , indirimli olarak 868,18 TL 'dir.  Ancak ödeme yapılmaz ise 5 puanlık indirim iptal olmaktadır. 

 

   4- Üç ay da bir Stopaj Vergisi ; Stopaj kabaca , işyeri kirası, alınan serbest meslek makbuzları ve işçilerden kesilen gelir vergilerinin , sorumlu sıfatıyla vergi dairesine ödenmesini ifade eder.  Örneğin , gerçek kişi 'den bir işyeri kiralarsanız, mülk sahibinin elde ettiği kira gelirinin , gelir vergisini keserek, devlete ödemeniz gerekmektedir. Kestiğiniz bu gelir vergisi , Stopaj kesintisidir. 

 

       Not; Temmuz 2020 'den itibaren, sigortalı işçisi olan işyerlerinin stopaj vergisi , aylık sigorta primiyle birleştirilerek , her ay ödenecektir. İşçisi olmayan işletmeler, üç ayda bir ödemeye devam edecektir. 

 

    5 - Üç ay da bir Geçici Vergi ; Geçici vergi, kabaca , şirket karı üzerinden ödenecek yıllık gelir vergisi 'nin (şirketler için kurumlar vergisi ) , üç aylık dönemler halinde önceden beyan edildiği ve ödendiği vergiyi ifade etmektedir.  Yani, üç aylık şirket karınız üzerinden ödenen gelir vergisi / kurumlar vergisidir.  Ödenen gecici vergiler, daha sonra yıllık gelir vergisi / kurumlar vergisinden düşülmektedir. 

 

    6 - Yıl da bir Yıllık Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisi ; Şirketin yıllık net karı üzerinden hesaplanır ve ödenir. Daha önceden ödenmiş geçici vergileriniz var ise, bu vergiden düşülür. 

 

    7 - Yıl da bir yasal defter tasdikleriniz ; Şahıs işletmeleri defter beyan sistemine geçtiğinden, defter tasdik etmezler. Ayrıca, e-defter uygulamasına geçen şirketlerde defter tasdiki yaptırmazlar. 

 

     8- Yıl da bir meslek odası üye aidatlarınız ; Bağlı olunan meslek odanızın üye aidatı. Şİrketler için , ticaret odası üye aidatı. 

 

    9 - Aylık Muhasebe Servis Ücretleri ; Alacağınız muhasebe hizmetleri için ödenecek aylık ücrettir. Muhasebe hizmetlerinde önemli olan doğru yerden, kaliteli hizmet almaktadır. 

 

 

 

ECZANE AÇMAK İÇİN KOSGEB VE DEVLET DESTEKLERİ  ;

 

        KOSGEB , bazı girişimlere ve şirkete çeşitli hibe ve kredi destekleri sağlamaktadır. Destek çeşitleri ve oranları zaman zaman değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, KOSGEB desteklerinden faydalanmak isterseniz, öncelikle bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB ofisi ile irtibat kurabilir, iş kolunuza sağlanan GÜNCEL desteklerin olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

         Bu desteklerden faydalanmak için bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB 'in girişimcilik eğitim programlarına katılmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Gerekli şartları sağladıktan sonra, şirket açılış masraflarının ödenmesi, hibe ve faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz. Bu teşvik ve destekler ile ilgili, KOSGEB 'in girişimcilik eğitimlerinde ayrıntılı bilgi verilmektedir.