OTEL VE KONAKLAMA ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ VE GEREKLİ İZİNLERİ

Etiket; otel nasıl kurulur, otel nasıl açılır, otel açılış maliyeti 2021, otel kuruluş giderleri 2021, otel açmak için gerekli izinler, otel kurmak için gerekli belgeler, otel konaklama şirket kuruluşu, firma, kuruluş, 2021 giderler, otel kuruluş izinleri, otel kuruluş işlemleri, otel açılış işlemleri, 2021 otel açılış giderleri, otel şirket kuruluş maliyeti, otel için şirket kuruluş giderleri, 2021 otel açmak için gerekli izinler, otel açmak için gerekli belgeler, otel açışış işlemleri nelerdir, otel nasıl açılır, otel nasıl kurulur, 2021 de otel açma maliyeti

OTEL VE KONAKLAMA ŞİRKETİ KURULUŞ İŞLEMLERİ -

OTELLER NASIL KURULUR ?

17.01.2021 Güncel

Otel ve Konaklama şirketi nasıl açılır ? Otel ve Konaklama şirketi kuruluş işlemleri nelerdir, Otel ve Konaklama şirketi nasıl kurulur , Otel ve Konaklama şirketi açılış maliyetleri nelerdir , Otel ve Konaklama şirketi kuruluş giderleri nelerdir, Otel ve Konaklama şirketi kurmanın maliyeti nedir , Otel ve Konaklama şirketi açarken toplam giderler nedir ? Otel ve Konaklama şirketi için gerekli izinler, Otel ve Konaklama şirketi açmak için gerekli belgeler, Otel ve Konaklama  şirketi kuruluş ücreti nedir , Otel ve Konaklama şirketi nasıl kurulur, Otel ve Konaklama şirketi maliyeti nedir, Otel ve Konaklama şirketi açılışı toplam maliyeti ne kadar ?

 

 

        Otel ve konaklama hizmetlerine uygun işyeri açmak için, şahıs şirketi kurulabileceği gibi, işin özellikleri , ticari prestij ve büyüklüğüne göre, sermaye şirketleride tercih edilebilir.  Şirketin bireysel veya sermaye şirketi olmasının, kanunlar açısından önemi yoktur.  Fakat, sermaye şirketleri , her zaman daha prestijli ve sağlayadığı ticari itibar daha fazladır.

        Yeni kurulan Otel Konaklama şirketi 'nin, resmi olarak kayıt edilmesi ve gerekli izinlerin alınma süresi, tercih edilecek şirket türüne göre (bireysel veya sermaye şirketi ) bir kaç gün farklılık gösterecektir. Şahıs şirketleri olarak Otel Konaklama şirketi kurulduğunda, gerekli evrakların hazırlanması durumunda, aynı gün vergi levhası alınabilirken , limited veya anonim şirketlerde bu süre, ortalama 4 ila 6 iş günü olacaktır. 

 

        Otel Konaklama Şirketi kuruluşunda, vergi levhası alındıktan sonra belediyeden alınacak "işyeri açma ve çalışma ruhsatı " ise , gerekli belgelerin temin edilmesine müteakip , bir kaç gün gün sürecektir. 

 

      Şirket türlerine göre , detaylı kuruluş aşamaları ve kuruluş giderleri ile ilgili ayrıntılar için, aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

 

 1 - Bireysel Şirketler

 

 

2- Sermaye Şirketleri

 

 

 

OTEL KONAKLAMA ŞİRKETİ AÇILIŞ MALİYETİ NEDİR ?

OTEL KONAKLAMA ŞİRKETİ KURULUŞ GİDERLERİ NELERDİR ? 

 

      Bir Otel Konaklama Şirketi nin kuruluş sürecinde karşılaşılan giderleri, üç aşağı beş yukarı hesaplamak için, öncelikle şirketinizin yasal türüne karar vermelisiniz.  En çok tercih edilen şirket türleri, şahıs şirketi/işletmesi, limited şirket ve anonim şirkettir.

 

     Otel Konaklama şirketinizin yasal türüne göre kuruluş maliyetleri aşağıdaki gibi olacaktır. Bununla birlikte, kuruluş sonrası, belediyeden Otel ruhsatı, ve Kültür ve Turizm bakanlığından alınacak izin belgelerinin harç ücretleri olacaktır. 

 

 

 

OTEL KONAKLAMA ŞAHIS ŞİRKETİ GİDERLERİ /  OTEL KONAKLAMA ŞAHIS ŞİRKETİ AÇILIŞ MALİYETİ  ; 

    

      Otel Konaklama şahıs işletmesi , kabaca küçük ölçekli Otel Konaklama hizmetleri için uygun olmaktadır. Yıllık net karı 30.000 TL'nin altında olan küçük ölçekli Otel Konaklama firmaları için , kuruluş maliyetinin düşük olması sebebiyle, tavsiye edilir. Ancak , yıl içindeki toplam karınız 30.000 TL 'nin üzerinde olursa, artan vergi oranı sebebiyle şahıs işletmesi avantajlı olmayacaktır.

 

       2021 Yılında, ortalama bir Otel Konaklama şahıs şirketi kuruluş maliyeti 550 - 600 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özelliklerine göre bir miktar yükselebilir.  Şahıs işletmesi hakkında detaylı bilgi ve maliyet çalışması için , BAKINIZ ....

 

 

 

OTEL KONAKLAMA LİMİTED ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / OTEL KONAKLAMA LTD. AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Otel Konaklama Şirketi açılışlarında Limited şirketler Türkiye 'de en çok tercih edilen şirket türüdür. Çokca tercih edilmesinin başlıca nedeni, ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında sağladığı itibar ve prestijli olmasıdır.  Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir Otel Konaklama Limited Şireti kurma maliyeti 2.200 - 2.300 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

     Limited şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

LİMİTED ŞİRKET KURULUŞU               2021 LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

 

 

 

OTEL KONAKLAMA ANONİM ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / OTEL KONAKLAMA AŞ. AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Otel Konaklama Şirketi kuruluşunda Anonim şirketler de Türkiye 'de çokca tercih edilen şirket türlerinden biridir.  Kabaca büyük ölçekli Otel Konaklama Şirketleri için uygundur. Limited şirket gibi , ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında  itibarlı ve prestijli olan Anonim şirketlerin, Limited şirketlerden farkı ; Limited şirketlerde en fazla 50 olan alınabilirken,  Anonim şirketlerde , ortak sayısı için herhangi bir limit bulunmaktadır. Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir Otel Konaklama Anonim şirketi kurma maliyeti 2.600 - 2.700 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

Anonim şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

 

 

OTEL KONAKLAMA ŞİRKETİ  AÇMAK VE ÇALIŞTIRMAK İÇİN ALINACAK İZİNLER 

 

      Otel Konaklama şirketinin resmi kuruluş işlemlerinde, vergi dairesi, ticaret odası, sosyal güvenlik kurumu (SGK) kayıtları, otomatik yapılmaktadır.

 

     Resmi Kuruluş işlemlerinin tamamlanmasından ve vergi levhası alındıktan sonra, Otel Konaklama Şirketi nin bağlı bulunduğu belediyeden Otel Ruhsatı alınmalıdır. Otel işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı için gerekli belgeleri, bağlı bulunduğunuz belediyeden öğrenebilirsiniz. 

 

      Diğer gerekli belge, Kültür ve Turizm bakanlığından alınacak olan "TURİZM İŞLETME" dir. Ayrıca halka açık yerlerde, konaklama tesisi açılmak istenirse, bunun için yapı kullanma izin belgesi alınmalıdır. Bu belgeyi alabilmek için,  işletmek istenilen yerin belli başlı koşulları yerine getirmesi ve girişimcinin gerekli belgeleri bulundurması gerekmektedir. 

 

      Turizm işletme belgesi ve otel ruhsatı başvurularında, otel in büyüklüğü, tipi, özellikleri gibi kriterlere göre bir takım şartlar aranmaktadır. Bu aşamada, bağlı olunacak belediye ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile irtibata geçmeniz, otelinizin tipine göre gerekli olan güncel şartları öğrenmeniz faydalı olacaktır. 

      

 

 

OTEL KONAKLAMA ŞİRKETİ KURMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER - OTEL KONAKLAMA İŞYERİ AÇILIŞ BELGELERİ NELERDİR ?

 

 • Kurucunun kimlik fotokopisi
 • Üç adet fotoğraf
 • İşyeri Kira Sözleşmesi

 

BELEDİYEDEN OTEL RUHSATI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici kimlik bildirme belgesi  
 • Ustalık belgesi 
 • İmza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi  
 • Vergi levhası (fotokopi)
 • Oda faaliyet belgesi ve oda sicil tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve yapı kullanma izin belgesi (fotokopi) (Yapı Kullanma İzin Belgesi “otel, apart otel ya da pansiyon” olarak alınmış olmalıdır)
 • İş yeri kiralık ise kira sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti)
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • ASAT iş yeri açma ruhsatı görüş belgesi

 

 

OTEL KONAKLAMA ŞİRKETİ AÇTIKTAN SONRAKİ AYLIK ÖDEMELER, 

OTEL KONAKLAMA FİRMASININ AYLIK GİDERLERİ NELERDİR ?

 

        Otel Konaklama Şirketi nin kurulması ve gerekli izinlerin alınmasından sonra, ticari faaliyetlere başlayabilir.

 

        Otel Konaklama Şirketi işletmesi, ticari faaliyetleri devam ettiği sürece, standart olarak aylık giderleri aşağıdaki gibidir. Bu giderler,  Otel Konaklama Şirketi nin büyüklüğü , işletmenin kar-zarar durumu, işyeri kirası, işçi sayısı işletmenin ve benzeri özelliklerine göre farklılık göstermektedir;

 

   1 - Her ay Katma Değer Vergisi - KDV ;  Satışlarınızdan tahsil edilen kdv 'den , giderleriniz ve mal alımlarınız için ödediğiniz kdv nin düşülmesinden sonra ki kalan Tutar.

 

   2- Her ay çalışanınız var ise sigorta primi ve işçinin gelir vergisi ; Sigorta primi ve işçi gelir vergisi , işçi ücretlerine göre hesaplanmaktadır. Üç aşağı beş yukarı olarak, işçiye ödenen net ücretin %47 ila %49 'u gibi dikkate alabilirsiniz. Örneğin 2.324 TL net asgari ücretle çalışan bir işçi için, ödenecek aylık sigorta primi ve işçinin gelir vergisi 1.133 TL (%48,75) 'dir. 

 

        Not; Sigorta primlerininizi her ay düzenli öderseniz, SGK 5 puanlık indirim vermektedir. Asgari ücret için yaklaşık 100 TL olan indirim, hesaplamaya dahil edilmemiştir. 

 

   3- Her ay BAĞKUR sigorta priminiz ; Şirket kuruluşunda , BAĞKUR sigortalılığı otomatik başlamaktadır. Ancak Şirket sahibinin / temsilcinin başka bir işte devam eden sigortası var ise, Bağkura kayıt olmak ve prim ödemek zorunda değildir.  Aylık bağkur primi, 2020 yılı için , ödemelerinizi her ay düzenli yaparsanız , indirimli olarak 868,18 TL 'dir.  Ancak ödeme yapılmaz ise 5 puanlık indirim iptal olmaktadır. 

 

   4- Üç ay da bir Stopaj Vergisi ; Stopaj kabaca , işyeri kirası, alınan serbest meslek makbuzları ve işçilerden kesilen gelir vergilerinin , sorumlu sıfatıyla vergi dairesine ödenmesini ifade eder.  Örneğin , gerçek kişi 'den bir işyeri kiralarsanız, mülk sahibinin elde ettiği kira gelirinin , gelir vergisini keserek, devlete ödemeniz gerekmektedir. Kestiğiniz bu gelir vergisi , Stopaj kesintisidir. 

 

       Not; Temmuz 2020 'den itibaren, sigortalı işçisi olan işyerlerinin stopaj vergisi , aylık sigorta primiyle birleştirilerek , her ay ödenecektir. İşçisi olmayan işletmeler, üç ayda bir ödemeye devam edecektir. 

 

    5 - Üç ay da bir Geçici Vergi ; Geçici vergi, kabaca , şirket karı üzerinden ödenecek yıllık gelir vergisi 'nin (şirketler için kurumlar vergisi ) , üç aylık dönemler halinde önceden beyan edildiği ve ödendiği vergiyi ifade etmektedir.  Yani, üç aylık şirket karınız üzerinden ödenen gelir vergisi / kurumlar vergisidir.  Ödenen gecici vergiler, daha sonra yıllık gelir vergisi / kurumlar vergisinden düşülmektedir. 

 

    6 - Yıl da bir Yıllık Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisi ; Şirketin yıllık net karı üzerinden hesaplanır ve ödenir. Daha önceden ödenmiş geçici vergileriniz var ise, bu vergiden düşülür. 

 

    7 - Yıl da bir yasal defter tasdikleriniz ; Şahıs işletmeleri defter beyan sistemine geçtiğinden, defter tasdik etmezler. Ayrıca, e-defter uygulamasına geçen şirketlerde defter tasdiki yaptırmazlar. 

 

     8- Yıl da bir meslek odası üye aidatlarınız ; Bağlı olunan meslek odanızın üye aidatı. Şİrketler için , ticaret odası üye aidatı. 

 

    9 - Aylık Muhasebe Servis Ücretleri ; Alacağınız muhasebe hizmetleri için ödenecek aylık ücrettir. Muhasebe hizmetlerinde önemli olan doğru yerden, kaliteli hizmet almaktadır. 

 

 

 

OTEL KONAKLAMA ŞİRKETİ   AÇMAK İÇİN KOSGEB VE DEVLET DESTEKLERİ  ;

 

        KOSGEB , bazı girişimlere ve şirketlere çeşitli hibe ve kredi destekleri sağlamaktadır. Destek çeşitleri ve oranları zaman zaman değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, KOSGEB desteklerinden faydalanmak isterseniz, öncelikle bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB ofisi ile irtibat kurabilir, iş kolunuza sağlanan GÜNCEL desteklerin olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

         Bu desteklerden faydalanmak için bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB 'in girişimcilik eğitim programlarına katılmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Gerekli şartları sağladıktan sonra, şirket açılış masraflarının ödenmesi, hibe ve faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz. Bu teşvik ve destekler ile ilgili, KOSGEB 'in girişimcilik eğitimlerinde ayrıntılı bilgi verilmektedir. 

 

    

            İşinize özel ayrıntılı bir maliyet tablosunu ÜCRETSİZ almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.