Reklam Ajansı Açılış İşlemleri Ve Gerekli İzinler - Reklam Şirketi Kuruluşu

Etiket; reklam ajansı nasıl kurulur, reklam ajansı açılış maliyeti 2021, ajans, şirket, firma, açılış, kuruluş, 2021, maliyet, giderler, masraflar, reklam ajansı nasıl açılır, reklam ajansı nasıl kurulur, 2021 reklam ajansı şirket kuruluş giderleri, reklam şirketi kurmak için gerekli belgeler, 2021 reklam ajanjı şirket kuruluş maliyeti, 2021 Reklam Medya Tanıtım Şahıs şirketi, Reklam Medya Tanıtım limited şirket, Reklam Medya Tanıtım anonim şirket, reklam şirketi nasıl kuruluş, reklam şirketi kuruluşu için gerekli belgeler, reklam şirketi kuruluş maliyeti, reklam şirketi açılış giderleri

REKLAM AJANSI & REKLAM ŞİRKETİ KURULUŞ İŞLEMLERİ - 

REKLAMCILIK ŞİRKETİ NASIL KURULUR ?

17.01.2021 Güncel

Reklam Ajansı şirketi nasıl açılır ? Reklam Ajansı şirketi kuruluş işlemleri nelerdir, Reklam Ajansı şirketi nasıl kurulur , Reklam Ajansı şirketi açılış maliyetleri nelerdir , Reklam Ajansı şirketi kuruluş giderleri nelerdir, Reklam Ajansı şirketi kurmanın maliyeti nedir , Reklam Ajansı şirketi açarken toplam giderler nedir ? Reklam Ajansı şirketi için gerekli izinler, Reklam Ajansı şirketi açmak için gerekli belgeler, Reklam Ajansı  şirketi kuruluş ücreti nedir , Reklam Ajansı şirketi nasıl kurulur, Reklam Ajansı şirketi maliyeti nedir, Reklam Ajansı şirketi açılışı toplam maliyeti ne kadar ?

 

       Reklam Medya Tanıtım faaliyetlerine uygun işyeri açmak için, şahıs şirketi kurulabileceği gibi, işin özellikleri ve büyüklüğüne göre, sermaye şirketleride tercih edilebilir.  Şirketin bireysel veya sermaye şirketi olmasının, kanunlar açısından önemi yoktur.  Fakat, sermaye şirketleri , her zaman daha prestijli ve sağlayadığı ticari itibar daha fazladır.

        Yeni kurulan Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi 'nin, resmi olarak kayıt edilmesi ve gerekli izinlerin alınma süresi, tercih edilecek şirket türüne göre (bireysel veya sermaye şirketi ) bir kaç gün farklılık gösterecektir. Şahıs şirketleri olarak Reklam Ajansı / Reklamcılık şirketi kurulduğunda, gerekli evrakların hazırlanması durumunda, aynı gün vergi levhası alınabilirken , limited veya anonim şirketlerde bu süre, ortalama 4 ila 6 iş günü olacaktır. 

 

       Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi kuruluşunda, vergi levhası alındıktan sonra belediyeden alınacak "işyeri açma ve çalışma ruhsatı " ise , gerekli belgelerin temin edilmesine müteakip , bir kaç gün gün sürecektir. 

 

      Şirket türlerine göre , detaylı kuruluş aşamaları ve kuruluş giderleri ile ilgili ayrıntılar için, aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

 

 1 - Bireysel Şirketler

 

 

2- Sermaye Şirketleri

 

 

 

REKLAM AJANSI ŞİRKETİ AÇILIŞ MALİYETİ NEDİR ?

REKLAM AJANSI KURULUŞ GİDERLERİ NELERDİR ? 

 

      Bir Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi nin kuruluş sürecinde karşılaşılan giderleri, üç aşağı beş yukarı hesaplamak için, öncelikle şirketinizin yasal türüne karar vermelisiniz.  En çok tercih edilen şirket türleri, şahıs şirketi/işletmesi, limited şirket ve anonim şirkettir.

 

 

REKLAM AJANSI ŞAHIS ŞİRKETİ GİDERLERİ /  REKLAM AJANSI ŞAHIS ŞİRKETİ AÇILIŞ MALİYETİ  ; 

    

      Reklam Ajansı / Reklamcılık şahıs işletmesi , kabaca küçük ölçekli reklamcılık, tanıtım faaliyetleri için uygun olmaktadır. Yıllık net karı 30.000 TL'nin altında olan küçük ölçekli Reklam Ajansı / Reklamcılık firmaları için , kuruluş maliyetinin düşük olması sebebiyle, tavsiye edilir. Ancak , yıl içindeki toplam karınız 30.000 TL 'nin üzerinde olursa, artan vergi oranı sebebiyle şahıs işletmesi avantajını kaybedecektir.

 

       2021 Yılında, ortalama bir Reklam Ajansı / Reklamcılık şahıs şirketi kuruluş maliyeti 550 - 600 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özelliklerine göre bir miktar yükselebilir.  Şahıs işletmesi hakkında detaylı bilgi ve maliyet çalışması için , BAKINIZ ....

 

 

 

REKLAM AJANSI LİMİTED ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / REKLAM AJANSI LTD. AÇILIŞ MASRAFLARI

 

        Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi açılışlarında Limited şirketler Türkiye 'de en çok tercih edilen şirket türüdür. Çokca tercih edilmesinin başlıca nedeni, ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında sağladığı itibar ve prestijli olmasıdır.  Diğer yandan, şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir Reklam Ajansı / Reklamcılık Limited Şireti kurma maliyeti 2.200 - 2.300 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

     Limited şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

LİMİTED ŞİRKET KURULUŞU               2021 LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

 

 

 

REKLAM AJANSI ANONİM ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / REKLAM AJANSI AŞ. AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi kuruluşunda Anonim şirketler de Türkiye 'de çokca tercih edilen şirket türlerinden biridir.  Kabaca büyük ölçekli Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketleri için uygundur. Limited şirket gibi , ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında  itibarlı ve prestijli olan Anonim şirketlerin, Limited şirketlerden farkı ; Limited şirketlerde en fazla 50 olan alınabilirken,  Anonim şirketlerde , ortak sayısı için herhangi bir limit bulunmaktadır. Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir Reklam Ajansı / Reklamcılık Anonim şirketi kurma maliyeti 2.600 - 2.700 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

Anonim şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

ANONİM ŞİRKET KURULUŞU               2021 ANONİM ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

 

 

 

REKLAM AJANSI​​​​​​​ ŞİRKETİ AÇMAK VE ÇALIŞTIRMAK İÇİN ALINACAK İZİNLER 

 

        Reklam Ajansı / Reklamcılık şirketinin resmi kuruluş işlemlerinde, vergi dairesi, ticaret odası, sosyal güvenlik kurumu (SGK) kayıtları, otomatik yapılmaktadır.

 

     Resmi Kuruluş işlemlerinin tamamlanmasından ve vergi levhası alındıktan sonra, Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi nin bağlı bulunduğu belediyeden işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmalıdır. İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı için gerekli belgeleri, bağlı bulunduğunuz belediyeden öğrenebilirsiniz. 

 

 

REKLAM AJANSI ŞİRKETİ KURMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER - BİLİŞİM & REKLAM AJANSI​​​​​​​ İŞYERİ AÇILIŞ BELGELERİ NELERDİR ?

 

Kurucunun kimlik fotokopisi

Üç adet fotoğraf

İşyeri Kira Sözleşmesi

 

 

REKLAM AJANSI ŞİRKETİ AÇTIKTAN SONRAKİ AYLIK ÖDEMELER, 

REKLAM AJANSI NIN AYLIK GİDERLERİ NELERDİR ?

 

        Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi nin kurulması ve gerekli izinlerin alınmasından sonra, ticari faaliyetlere başlayabilir.

 

        Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi işletmesi, ticari faaliyetleri devam ettiği sürece, standart olarak aylık giderleri aşağıdaki gibidir. Bu giderler,  Reklam Ajansı / Reklamcılık Şirketi nin büyüklüğü , işletmenin kar-zarar durumu, işyeri kirası, işçi sayısı işletmenin ve benzeri özelliklerine göre farklılık göstermektedir;

 

   1 - Her ay Katma Değer Vergisi - KDV ;  Satışlarınızdan tahsil edilen kdv 'den , giderleriniz ve mal alımlarınız için ödediğiniz kdv nin düşülmesinden sonra ki kalan Tutar.

 

   2- Her ay çalışanınız var ise sigorta primi ve işçinin gelir vergisi ; Sigorta primi ve işçi gelir vergisi , işçi ücretlerine göre hesaplanmaktadır. Üç aşağı beş yukarı olarak, işçiye ödenen net ücretin %47 ila %49 'u gibi dikkate alabilirsiniz. Örneğin 2.324 TL net asgari ücretle çalışan bir işçi için, ödenecek aylık sigorta primi ve işçinin gelir vergisi 1.133 TL (%48,75) 'dir. 

 

        Not; Sigorta primlerininizi her ay düzenli öderseniz, SGK 5 puanlık indirim vermektedir. Asgari ücret için yaklaşık 100 TL olan indirim, hesaplamaya dahil edilmemiştir. 

 

   3- Her ay BAĞKUR sigorta priminiz ; Şirket kuruluşunda , BAĞKUR sigortalılığı otomatik başlamaktadır. Ancak Şirket sahibinin / temsilcinin başka bir işte devam eden sigortası var ise, Bağkura kayıt olmak ve prim ödemek zorunda değildir.  Aylık bağkur primi, 2020 yılı için , ödemelerinizi her ay düzenli yaparsanız , indirimli olarak 868,18 TL 'dir.  Ancak ödeme yapılmaz ise 5 puanlık indirim iptal olmaktadır. 

 

   4- Üç ay da bir Stopaj Vergisi ; Stopaj kabaca , işyeri kirası, alınan serbest meslek makbuzları ve işçilerden kesilen gelir vergilerinin , sorumlu sıfatıyla vergi dairesine ödenmesini ifade eder.  Örneğin , gerçek kişi 'den bir işyeri kiralarsanız, mülk sahibinin elde ettiği kira gelirinin , gelir vergisini keserek, devlete ödemeniz gerekmektedir. Kestiğiniz bu gelir vergisi , Stopaj kesintisidir. 

 

       Not; Temmuz 2020 'den itibaren, sigortalı işçisi olan işyerlerinin stopaj vergisi , aylık sigorta primiyle birleştirilerek , her ay ödenecektir. İşçisi olmayan işletmeler, üç ayda bir ödemeye devam edecektir. 

 

    5 - Üç ay da bir Geçici Vergi ; Geçici vergi, kabaca , şirket karı üzerinden ödenecek yıllık gelir vergisi 'nin (şirketler için kurumlar vergisi ) , üç aylık dönemler halinde önceden beyan edildiği ve ödendiği vergiyi ifade etmektedir.  Yani, üç aylık şirket karınız üzerinden ödenen gelir vergisi / kurumlar vergisidir.  Ödenen gecici vergiler, daha sonra yıllık gelir vergisi / kurumlar vergisinden düşülmektedir. 

 

    6 - Yıl da bir Yıllık Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisi ; Şirketin yıllık net karı üzerinden hesaplanır ve ödenir. Daha önceden ödenmiş geçici vergileriniz var ise, bu vergiden düşülür. 

 

    7 - Yıl da bir yasal defter tasdikleriniz ; Şahıs işletmeleri defter beyan sistemine geçtiğinden, defter tasdik etmezler. Ayrıca, e-defter uygulamasına geçen şirketlerde defter tasdiki yaptırmazlar. 

 

     8- Yıl da bir meslek odası üye aidatlarınız ; Bağlı olunan meslek odanızın üye aidatı. Şİrketler için , ticaret odası üye aidatı. 

 

    9 - Aylık Muhasebe Servis Ücretleri ; Alacağınız muhasebe hizmetleri için ödenecek aylık ücrettir. Muhasebe hizmetlerinde önemli olan doğru yerden, kaliteli hizmet almaktadır. 

 

 

 

REKLAM AJANSI​​​​​​​ ŞİRKETİ AÇMAK İÇİN KOSGEB VE DEVLET DESTEKLERİ  ;

 

        KOSGEB , bazı girişimlere ve şirketlere çeşitli hibe ve kredi destekleri sağlamaktadır. Destek çeşitleri ve oranları zaman zaman değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, KOSGEB desteklerinden faydalanmak isterseniz, öncelikle bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB ofisi ile irtibat kurmalı, iş kolunuza sağlanan GÜNCEL desteklerin olup olmadığı hakkında bilgi almalısınız.

 

         Bu desteklerden faydalanmak için bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB 'in girişimcilik eğitim programlarına katılmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Gerekli şartları sağladıktan sonra, şirket açılış masraflarının ödenmesi, hibe ve faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz. Bu teşvik ve destekler ile ilgili, KOSGEB 'in girişimcilik eğitimlerinde ayrıntılı bilgi verilmektedir. 

 

    

            İşinize özel ayrıntılı bir maliyet tablosunu ÜCRETSİZ almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.