Yapı Denetim Projelendirme Şirketi Açılışı Ve Gerekli İzinler

 işinize özel ÜCRETSİZ bir maliyet tablosu almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz. hızlı bir şekilde şirketinizi anahtar teslim kuruyoruz.

Etiket; yapı denetim, şirket, açılış, kuruluş, 2021 maliyet, masraf, gider, yapı denetim şirketi nasıl kurulur, yapı denetim şirketinin açılış işlemleri, yapı denetim şirketi kurmak için alınacak izinlerYapı Denetim Projelendirme Şirketi Açılışı Ve Gerekli İzinler, yapı denetim şirketi kuruluş maliyeti, yapı denetim ve projelendirme limited şirket, yapı denetim anonim, yapı denetim şirketi için gerekli izinler 2021, yapı denetim limited şirket kuruluş maliyeti, yapı denetim anonim şirket kurma maliyeti 

Yapı Denetim Şirketi Açılış işlemleri

Yapı Denetim Şirketi Nasıl Kurulur ?

17.01.2021 Güncel

Yapı denetim şirketi nasıl açılır ? Yapı denetim şirketi kuruluş işlemleri nelerdir, Yapı denetim şirketi nasıl kurulur, Yapı denetim şirketi açılış maliyetleri nelerdir , Yapı denetim şirketi kuruluş giderleri nelerdir, Yapı denetim şirketi kurmanın maliyeti nedir ,Yapı denetim şirketi açarken toplam giderler nedir ? Yapı denetim şirketi için gerekli izinler, Yapı denetim şirketi açmak için gerekli belgeler, Yapı denetim projelendirme şirketi kuruluş ücreti nedir , Yapı denetim projelendirme şirketi nasıl kurulur, Yapı denetim projelendirme şirketi maliyeti nedir, Yapı denetim projelendirme şirketi açılışı toplam maliyeti ne kadar ?

 

 

        Yapı Denetim Proje yönetim faaliyetlerine uygun işyeri açmak için, şahıs şirketi kurulabileceği gibi, işin özellikleri ve büyüklüğüne göre, sermaye şirketleride tercih edilebilir.  Şirketin bireysel veya sermaye şirketi olmasının, kanunlar açısından önemi yoktur.  Fakat, sermaye şirketleri , her zaman daha prestijli ve sağlayadığı ticari itibar daha fazladır.

      Yeni kurulan Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi 'nin, resmi olarak kayıt edilmesi ve gerekli izinlerin alınma süresi, tercih edilecek şirket türüne göre bir kaç gün farklılık gösterecektir. Yapı denetim faaliyetleri için en çok tercih edilen , limited veya anonim şirketlerde bu süre, ortalama 4 ila 6 iş günü olacaktır. 

 

        Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi kuruluşunda, vergi levhası alındıktan sonra belediyeden alınacak "işyeri açma ve çalışma ruhsatı " ise , gerekli belgelerin temin edilmesine müteakip , bir kaç gün gün sürecektir. 

 

      Şirket türlerine göre , detaylı kuruluş aşamaları ve kuruluş giderleri ile ilgili ayrıntılar için, aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

 

2- Sermaye Şirketleri

 

 

 

YAPI DENETİM ŞİRKETİ AÇILIŞ MALİYETİ NEDİR ?

BİR YAPI DENETİM ŞİRKETİ NİN KURULUŞ GİDERLERİ NELERDİR ? 

 

 

      Bir Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi nin kuruluş sürecinde karşılaşılan giderleri, üç aşağı beş yukarı hesaplamak için, öncelikle şirketinizin yasal türüne karar vermelisiniz.  Yapı Denetim Faaliyetleri için , en çok tercih edilen şirket türleri,  limited şirket ve anonim şirkettir.

 

 

YAPI DENETİM LİMİTED ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / YAPI DENETİMLTD. AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi açılışlarında Limited şirketler Türkiye 'de en çok tercih edilen şirket türüdür. Çokca tercih edilmesinin başlıca nedeni, ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında sağladığı itibar ve prestijli olmasıdır.  Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir Yapı Denetim Ve Projelendirme Limited Şireti kurma maliyeti 2.200 - 2.300 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

     Limited şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

LİMİTED ŞİRKET KURULUŞU               2021 LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

 

 

 

YAPI DENETİM ANONİM ŞİRKET KURMA MALİYETİ  / YAPI DENETİM AŞ. AÇILIŞ MASRAFLARI

 

       Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi kuruluşunda Anonim şirketler de Türkiye 'de çokca tercih edilen şirket türlerinden biridir.  Kabaca büyük ölçekliYapı Denetim Ve Projelendirme Şirketleri için uygundur. Limited şirket gibi , ticari ilişkiler ve finans kurumları karşısında  itibarlı ve prestijli olan Anonim şirketlerin, Limited şirketlerden farkı ; Limited şirketlerde en fazla 50 olan alınabilirken,  Anonim şirketlerde , ortak sayısı için herhangi bir limit bulunmamaktadır. Diğer yandan , şirket karı yüseldikçe vergi oranının sabit kalması, yüsek karlı şirketler için avantaj sağlamaktadır. 

 

     2021 Yılında, ortalama bir Yapı Denetim Ve Projelendirme Anonim şirketi kurma maliyeti 2.600 - 2.700 TL 'den başlamaktadır. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil olmakla birlikte, işinizin özellikleri, ortak sayısı, sermaye tutarı , faaliyet alanı sayısı gibi kriterlere göre bir miktar yükselebilir. 

 

Anonim şirket kuruluşu hakında detaylı billgi için bakınız;

 

ANONİM ŞİRKET KURULUŞU               2021 ANONİM ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

 

 

 

YAPI DENETİM ŞİRKETİ AÇMAK VE ÇALIŞTIRMAK İÇİN ALINACAK İZİNLER 

 

        Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi kurarken, kurucu ortakların,  mimarlık, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği veya elektrik mühendisliği diplomasına sahip olma şartı aranır. Şirket kuruluşuundan sonra, Çevre ve şehircilik bakanlığından alınacak ruhsat ve izin başvuruların da, bu şartın sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmektedir. Ayrıca , şirketin resmi kurulumundan önce, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ile irtibata geçilmesini ve şirket kurarken, "GÜNCEL" gerekli tüm şartların öğrenilmesini tavsiye ederiz. 

 

        Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi resmi kuruluş işlemlerinde, vergi dairesi, ticaret odası, sosyal güvenlik kurumu (SGK) kayıtları, otomatik yapılmaktadır.

 

     Resmi Kuruluş işlemlerinin tamamlanmasından ve vergi levhası alındıktan sonra, Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi nin bağlı bulunduğu belediyeden işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmalıdır. İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı için gerekli belgeleri, bağlı bulunduğunuz belediyeden öğrenebilirsiniz. 

 

      Resmi kuruluş işlemlerinin tamamlanmasına müteakip, Çevre ve şehircilik bakanlığına başvuru yapılmalı, gerekli izin ve ruhsat alınmalıdır. 

 

 

YAPI DENETİM ŞİRKETİ AÇTIKTAN SONRAKİ AYLIK ÖDEMELER, 

YAPI DENETİM ŞİRKETİ NİN AYLIK GİDERLERİ NELERDİR ?

 

        Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi nin kurulması ve gerekli izinlerin alınmasından sonra, ticari faaliyetlere başlayabilir.

 

        Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi işletmesi, ticari faaliyetleri devam ettiği sürece, standart olarak aylık giderleri aşağıdaki gibidir. Bu giderler,  Yapı Denetim Ve Projelendirme Şirketi nin büyüklüğü , işletmenin kar-zarar durumu, işyeri kirası, işçi sayısı işletmenin ve benzeri özelliklerine göre farklılık göstermektedir;

 

   1 - Her ay Katma Değer Vergisi - KDV ;  Satışlarınızdan tahsil edilen kdv 'den , giderleriniz ve mal alımlarınız için ödediğiniz kdv nin düşülmesinden sonra ki kalan Tutar.

 

   2- Her ay çalışanınız var ise sigorta primi ve işçinin gelir vergisi ; Sigorta primi ve işçi gelir vergisi , işçi ücretlerine göre hesaplanmaktadır. Üç aşağı beş yukarı olarak, işçiye ödenen net ücretin %47 ila %49 'u gibi dikkate alabilirsiniz. Örneğin 2.324 TL net asgari ücretle çalışan bir işçi için, ödenecek aylık sigorta primi ve işçinin gelir vergisi 1.133 TL (%48,75) 'dir. 

 

        Not; Sigorta primlerininizi her ay düzenli öderseniz, SGK 5 puanlık indirim vermektedir. Asgari ücret için yaklaşık 100 TL olan indirim, hesaplamaya dahil edilmemiştir. 

 

   3- Her ay BAĞKUR sigorta priminiz ; Şirket kuruluşunda , BAĞKUR sigortalılığı otomatik başlamaktadır. Ancak Şirket sahibinin / temsilcinin başka bir işte devam eden sigortası var ise, Bağkura kayıt olmak ve prim ödemek zorunda değildir.  Aylık bağkur primi, 2020 yılı için , ödemelerinizi her ay düzenli yaparsanız , indirimli olarak 868,18 TL 'dir.  Ancak ödeme yapılmaz ise 5 puanlık indirim iptal olmaktadır. 

 

   4- Üç ay da bir Stopaj Vergisi ; Stopaj kabaca , işyeri kirası, alınan serbest meslek makbuzları ve işçilerden kesilen gelir vergilerinin , sorumlu sıfatıyla vergi dairesine ödenmesini ifade eder.  Örneğin , gerçek kişi 'den bir işyeri kiralarsanız, mülk sahibinin elde ettiği kira gelirinin , gelir vergisini keserek, devlete ödemeniz gerekmektedir. Kestiğiniz bu gelir vergisi , Stopaj kesintisidir. 

 

       Not; Temmuz 2020 'den itibaren, sigortalı işçisi olan işyerlerinin stopaj vergisi , aylık sigorta primiyle birleştirilerek , her ay ödenecektir. İşçisi olmayan işletmeler, üç ayda bir ödemeye devam edecektir. 

 

    5 - Üç ay da bir Geçici Vergi ; Geçici vergi, kabaca , şirket karı üzerinden ödenecek yıllık gelir vergisi 'nin (şirketler için kurumlar vergisi ) , üç aylık dönemler halinde önceden beyan edildiği ve ödendiği vergiyi ifade etmektedir.  Yani, üç aylık şirket karınız üzerinden ödenen gelir vergisi / kurumlar vergisidir.  Ödenen gecici vergiler, daha sonra yıllık gelir vergisi / kurumlar vergisinden düşülmektedir. 

 

    6 - Yıl da bir Yıllık Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisi ; Şirketin yıllık net karı üzerinden hesaplanır ve ödenir. Daha önceden ödenmiş geçici vergileriniz var ise, bu vergiden düşülür. 

 

    7 - Yıl da bir yasal defter tasdikleriniz ; Şahıs işletmeleri defter beyan sistemine geçtiğinden, defter tasdik etmezler. Ayrıca, e-defter uygulamasına geçen şirketlerde defter tasdiki yaptırmazlar. 

 

     8- Yıl da bir meslek odası üye aidatlarınız ; Bağlı olunan meslek odanızın üye aidatı. Şİrketler için , ticaret odası üye aidatı. 

 

    9 - Aylık Muhasebe Servis Ücretleri ; Alacağınız muhasebe hizmetleri için ödenecek aylık ücrettir. Muhasebe hizmetlerinde önemli olan doğru yerden, kaliteli hizmet almaktadır. 

 

 

 

YAPI DENETİM ŞİRKETİ AÇMAK İÇİN KOSGEB VE DEVLET DESTEKLERİ  ;

 

        KOSGEB , bazı girişimlere ve şirkete çeşitli hibe ve kredi destekleri sağlamaktadır. Destek çeşitleri ve oranları zaman zaman değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, KOSGEB desteklerinden faydalanmak isterseniz, öncelikle bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB ofisi ile irtibat kurmalı, iş kolunuza sağlanan GÜNCEL desteklerin olup olmadığı hakkında bilgi almalısınız.

 

         Bu desteklerden faydalanmak için bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB 'in girişimcilik eğitim programlarına katılmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Gerekli şartları sağladıktan sonra, şirket açılış masraflarının ödenmesi, hibe ve faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz. Bu teşvik ve destekler ile ilgili, KOSGEB 'in girişimcilik eğitimlerinde ayrıntılı bilgi verilmektedir.